poniedziałek, 18 marca 2013

10 sposobów na manipulację społeczeństwem

Poniższy artykuł znalazłem na tym forum jednak jego prawdziwym źródłem jest salon24.pl. Moim zdaniem "10 sposobów na manipulację społeczeństwem" jest powiązane z tym co pisałem jakiś czas temu w poście pt: "SF - Mity przyszłości" Czy tego chcecie, czy nie nasze społeczeństwo jest coraz bardziej kontrolowane i manipulowane. Poziom wiedzy studentów I roku jest bardzo niski, a agresja w gimnazjach wzrasta z roku na rok. No cóż jak by powiedział klasyk "głupim społeczeństwem łatwiej się rządzi". Mnie cieszy fakt, że do głupich już od dawna nie należę, a jak jest z Wami drodzy czytelnicy?


10 sposobów na manipulację społeczeństwem:

Poznaj sposób, jak świat polityki, mediów, ekonomii Tobą manipuluje każdego dnia. Te 10 punktów pozwoli Ci trzeźwo spojrzeć na sytuację wokół i dostrzec destruktywnego matrixa...
1 – ODWRÓĆ UWAGĘ

Kluczowym elementem kontroli społeczeństwa jest strategia polegająca na odwróceniu uwagi publicznej od istotnych spraw i zmian dokonywanych przez polityczne i ekonomiczne elity, poprzez technikę ciągłego rozpraszania uwagi i nagromadzenia nieistotnych informacji. Strategia odwrócenia uwagi jest również niezbędna, aby zapobiec zainteresowaniu społeczeństwa podstawową wiedzą z zakresu nauki, ekonomii, psychologii, neurobiologii i cybernetyki. „Opinia publiczna odwrócona od realnych problemów społecznych, zniewolona przez nieważne sprawy. Spraw, by społeczeństwo było zajęte, zajęte, zajęte, bez czasu na myślenie, wciąż na roli ze zwierzętami (cyt. tłum. za „Silent Weapons for Quiet Wars”).

2 – STWÓRZ PROBLEMY, PO CZYM ZAPROPONUJ ROZWIĄZANIE

Ta metoda jest również nazywana „problem – reakcja – rozwiązanie”. Tworzy problem, „sytuację”, mającą na celu wywołanie reakcji u odbiorców, którzy będą się domagali podjęcia pewnych kroków zapobiegawczych. Na przykład: pozwól na rozprzestrzenienie się przemocy, lub zaaranżuj krwawe ataki tak, aby społeczeństwo przyjęło zaostrzenie norm prawnych i przepisów za cenę własnej wolności. Lub: wykreuj kryzys ekonomiczny, aby usprawiedliwić radykalne cięcia praw społeczeństwa i demontaż świadczeń społecznych.

3 – STOPNIUJ ZMIANY

Akceptacja aż do nieakceptowalnego poziomu. Przesuwaj granicę stopniowo, krok po kroku, przez kolejne lata. W ten sposób przeforsowano radykalnie nowe warunki społeczno-ekonomiczne (neoliberalizm) w latach 1980. i 1990.: minimum świadczeń, prywatyzacja, niepewność jutra, elastyczność, masowe bezrobocie, poziom płac, brak gwarancji godnego zarobku – zmiany, które wprowadzone naraz wywołałyby rewolucję.

4 – ODWLEKAJ ZMIANY

Kolejny sposób na wywołanie akceptacji niemile widzianej zmiany to przedstawienie jej,jako „bolesnej konieczności” i otrzymanie przyzwolenia społeczeństwa na wprowadzenie jej w życie w przyszłości. Łatwiej zaakceptować przyszłe poświęcenie, niż poddać się mu z miejsca. Do tego społeczeństwo, masy, mają zawsze naiwną tendencję do zakładania, że „wszystko będzie dobrze” i że być może uda się uniknąć poświęcenia. Taka strategia daje społeczeństwu więcej czasu na oswojenie się ze świadomością zmiany, a także na akceptację tej zmiany w atmosferze rezygnacji, kiedy przyjdzie czas.

5 – MÓW DO SPOŁECZEŃSTWA JAK DO MAŁEGO DZIECKA

Większość treści skierowanych do opinii publicznej wykorzystuje sposób wysławiania się, argumentowania czy wręcz tonu protekcjonalnego, jakiego używa się przemawiając do dzieci lub umysłowo chorych. Im bardziej usiłuje się zamglić obraz swojemu rozmówcy, tym chętniej sięga się po taki ton. Dlaczego? „Jeśli będziesz mówić do osoby tak, jakby miała ona 12 lat, to wtedy, z powodu sugestii, osoba ta prawdopodobnie odpowie lub zareaguje bezkrytycznie, tak jakby rzeczywiście miała 12 lub mniej lat” (zob. Silent Weapons for Quiet War).

6 – SKUP SIĘ NA EMOCJACH, NIE NA REFLEKSJI

Wykorzystywanie aspektu emocjonalnego to klasyczna technika mająca na celu obejście racjonalnej analizy i zdrowego rozsądku jednostki. Co więcej, użycie mowy nacechowanej emocjonalnie otwiera drzwi do podświadomego zaszczepienia danych idei, pragnień, lęków i niepokojów, impulsów i wywołania określonych zachowań.

7 – UTRZYMAJ SPOŁECZEŃSTWO W IGNORANCJI I PRZECIĘTNOŚCI

Spraw, aby społeczeństwo było niezdolne do zrozumienia technik oraz metod kontroli i zniewolenia. „Edukacja oferowana niższym klasom musi być na tyle uboga i przeciętna na ile to możliwe, aby przepaść ignorancji pomiędzy niższymi a wyższymi klasami była dla niższych klas niezrozumiała (zob. Silent Weapons for Quiet War).

8 – UTWIERDŹ SPOŁECZEŃSTWO W PRZEKONANIU, ŻE DOBRZE JEST BYĆ PRZECIĘTNYM

Spraw, aby społeczeństwo uwierzyło, że to „cool” być głupim, wulgarnym i niewykształconym.

9 – ZAMIEŃ BUNT NA POCZUCIE WINY

Pozwól, aby jednostki uwierzyły, że są jedynymi winnymi swoich niepowodzeń, a to przez niedostatek inteligencji, zdolności, starań. Tak, więc, zamiast buntować się przeciwko systemowi ekonomicznemu, jednostka będzie żyła w poczuciu dewaluacji własnej wartości, winy, co prowadzi do depresji, a ta do zahamowania działań. A bez działań nie ma rewolucji!

10 – POZNAJ LUDZI LEPIEJ NIŻ ONI SAMYCH SIEBIE

Przez ostatnich 50 lat szybki postęp w nauce wygenerował rosnącą przepaść pomiędzy wiedzą dostępną szerokim masom a tą zarezerwowaną dla wąskich elit. Dzięki biologii, neurobiologii i psychologii stosowanej „system” osiągnął zaawansowaną wiedzę na temat istnień ludzkich, zarówno fizyczną jak i psychologiczną. Obecnie system zna lepiej jednostkę niż ona sama siebie. Oznacza to, że w większości przypadków ma on większą kontrolę nad jednostkami, niż jednostki nad sobą.
Gorąco polecam powiązane artykuły:

Fikcyjna dziewczyna wykiwała speców od bezpieczeństwa narodowego!


Facebook wymusza przesłanie skanów dokumentów

11 komentarzy:

 1. Bez umiejętności manipulacji innymi w dzisiejszych czasach nic ie osiągniemy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumie, ze Ty ludźmi manipulujesz. Pochwal się nam co dzięki tej manipulacji osiągnąłeś?

   Usuń
 2. good blog ,tank you for your sharing

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiekszosc z tych rzeczy jest oczywista, ale faktycznie trzeba je przypominac.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywista? Ludzie o większości z tych rzeczy nie mają pojęcia. Większość ludzi to takie marionetki, które godzą się na zniewolenie (np. przymusowe nadawanie numeru PESEL). Mało tego ludzie są tak głupi, że wolą płacić kartą zamiast gotówką. Człowiek, który płaci kartą zostawia za sobą ślad na wyciągu bankowym. Dzięki temu wiadomo co i gdzie kupował. Ja osobiście wszędzie za wszystko płacę gotówką :)

   Usuń
 4. błąd logiczny... właśnie wprowadzają "gwarantowane zarobki", "płacę minimalną" aby zniechęcić ludzi do walki o własny byt i tworzenie się klasy średniej. Stąd programy "opieki" 500+, minimalnej pensji (przy czym rząd podpier..la 50% zarobków na wstępie pod tytułem zus). itd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jaki błąd logiczny? Przecież ten artykuł jest z 2013 roku, czyli z czasów, w których Polską rządziła koalicja PO/ PSL.

   Usuń
 5. AUTOR: Noam Chomsky

  OdpowiedzUsuń
 6. śmierdzi lewactwem na kilometr...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Śmierdzi na kilometr człowiekiem, który nie potrafi napisać pełnym zdaniem merytorycznego komentarza. Typowa śpiąca, zmanipulowana owieczka - "bateryjka" o której mówił Morfeusz w filmie MATRIX

   Usuń
 7. Badani opisują samych siebie w bardziej pozytywny sposób w porównaniu do innych ludzi także pod względem podatności na popełnianie błędów w ocenie rzeczywistości. Efekt ten jest nazywany efektem ślepej plamki[35]. Jedno z najciekawszych badań nad tym efektem objęło 600 rezydentów USA, spośród których ponad 85% uznało, że są mniej podatni na popełnianie błędów poznawczych niż przeciętny Amerykanin, a tylko jeden uczestnik badania uważał siebie za bardziej podatnego na błędy w ocenie rzeczywistości niż przeciętny rodak[36].
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Złudzenie_ponadprzeciętności#Iloraz_inteligencji

  OdpowiedzUsuń